Menü Kapat

Hangi süreç RPA uygundur?

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), belirli iş işlevlerini otomatikleştirmek için yapay zeka (YZ) teknolojisini kullanan bir yazılım türüdür. RPA’nın amacı genellikle maliyetleri azaltmak ve kuruluşlar için operasyonları kolaylaştırmaktır. “Robot” terimi, fütüristik siborgların veya yapay zekaya sahip makinelerin görüntülerini çağrıştırabilir, ancak gerçek çok daha sıradan: Robotlar, insanlar adına görevleri yerine getiren yazılım uygulamalarıdır – genellikle veri girişi ve hareket işleme.

Robotik süreç otomasyonu (RPA veya RPAYZ), yazılım robotları veya yapay zeka (YZ) çalışanları ilkesine dayanan, gelişmekte olan bir iş süreci otomasyon teknolojisi biçimidir.

RPA bir otomasyon şeklidir. Aynı zamanda bir tür YZ ve yazılım robotudur. RPA, YZ çalışanları ile aynı konsepti kullanır, ancak onları “yazılım robotları” veya “yapay zeka çalışanları” olarak adlandırmak yerine robotik süreç otomasyonu (RPA) veya Robotik Süreç Otomasyonu (RPYZ) olarak adlandırır.

RPA senaryoları, bir e-postaya otomatik yanıt oluşturmak kadar basit bir şeyden, her biri bir ERP sistemindeki işleri otomatikleştirmek üzere programlanmış binlerce botu dağıtmaya kadar uzanır.

RPA, iş süreçlerini otomatikleştirmeyi amaçlayan, iş mantığı ve yapılandırılmış girdiler tarafından yönetilen bir teknoloji uygulamasıdır. Daha önce insanların gerçekleştirmesini gerektiren görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilir. Örneğin:

  • Bir e-postaya otomatik yanıt oluşturan bir bot
  • Sürecin nasıl çalıştığına dair bilgisini kullanarak banka hesap özetlerini uzlaştıran bir bot
  • Her biri toplantıları planlamak veya satış siparişlerini güncellemek gibi işleri otomatikleştirmek için programlanmış büyük bir ERP sisteminde konuşlandırılmış binlerce bot

Veri girişi, veri temizleme ve geçiş, finans ve muhasebe, müşteri etkileşimleri, yazılım botları, süreç otomasyonu, arka ofis operasyonları ve iş araştırması dahil olmak üzere geniş bir hizmet yelpazesi sunar.

RPA, özellikle aşağıdaki alanlarda, tekrarlayan görevleri otomatikleştirmek için kullanışlıdır:

  • Veri girişi. RPA, sistemlere ve veritabanlarına veri girmek için kullanılabilir, bu da hataların ve insanlar tarafından çift girişin azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu, otomasyon gerektiren birçok tekrarlayan sürecin olduğu büyük ölçekli veri girişi projelerinde özellikle yardımcı olabilir.
  • Veri temizleme ve taşıma. RPA, mevcut sistemlere veri girmenin yanı sıra, diğer çalışanlar veya müşteriler tarafından daha kolay erişilebilir olması için bir veritabanındaki kirli veya yanlış bilgileri temizlemek için de kullanılır. Bu, yinelenen kayıtların kaldırılması veya bir uygulama veritabanına eklenmeden önce eksik bilgilerle alanların doldurulması gibi şeyleri içerebilir.
  • Finans ve muhasebe işlevleri, özellikle işin veya projenin çeşitli bölümlerini aynı anda tamamlamaya dahil olan birden fazla kişi olduğunda (örneğin: müşterilere faturalandırma) işin hızlı bir şekilde yapılmasında her zaman verimli veya etkili olmayan manuel süreçlere büyük ölçüde dayanır. Bir RPA çözümü, önceki aylara ait satış rakamlarına göre ödenmesi gereken vergilerin hesaplanması gibi finansal süreç akışınızın birçok yönünü otomatikleştirebilir; bu hesaplamalara dayalı raporlar oluşturmak; bu raporları e-posta ekleri vb. olarak göndermek.”

Robotik süreç otomasyonu (RPA) ile daha önce insanların gerçekleştirmesini gerektiren görevleri otomatikleştirmek için yazılımları kullanarak gelirinizi artırabilirsiniz.

Önceden insanların gerçekleştirmesini gerektiren görevleri otomatikleştirmek için yazılımları kullanarak gelirinizi artırabilirsiniz. Robotik süreç otomasyonu (RPA) ile tekrarlayan görevleri otomatikleştirebilir ve işinize değer katabilirsiniz.

Robotik süreç otomasyonu (RPA), görevleri otomatikleştiren ve programcı veya kodlayıcı olmayan kişilerin bilgisayarları kullanarak birçok rutin ofis işlevini otomatik olarak gerçekleştirmesini sağlayan bir yazılımdır. Bu, maliyetleri azaltabilir ve verimliliği artırabilir, bu da onu daha fazla personel istihdam etmeden veya eğitim programlarına daha fazla para harcamadan operasyonlarını optimize etmenin yollarını arayan şirketler için çekici bir seçenek haline getirir.

RPA, iş süreçlerini otomatikleştirmeyi amaçlayan, iş mantığı ve yapılandırılmış girdiler tarafından yönetilen bir teknoloji uygulamasıdır.

RPA, iş süreçlerini otomatikleştirmeyi amaçlayan, iş mantığı ve yapılandırılmış girdiler tarafından yönetilen bir teknoloji uygulamasıdır. RPA, tekrarlayan görevleri, manuel görevleri veya rutin olmayan görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilir.

Rpa için hangi süreç uygundur?

RPA, daha önce insan müdahalesi gerektiren görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilen bir teknolojidir. RPA, daha önce insan müdahalesi gerektiren görevleri gerçekleştirmek için yazılım robotlarını veya yapay zeka (YZ) çalışanlarını kullanan bir iş süreci otomasyonu (BPA) biçimidir.

Bu, işlemlerin ve müşteri hizmetleri taleplerinin işlenmesi, veri girişi yapılması, uygulamalar ve sistemlerle rehberlik sağlanması, mevcut büyük miktarda depolanmış verilere dayalı raporlar oluşturulması, depolardaki envanter seviyelerinin kontrol edilmesi ve malları insanlardan daha hızlı bir şekilde kapıdan dışarı nakletme gibi faaliyetleri içerebilir. tek başına yapabilirdi.

Sonuç

Sektördeki deneyimimizden, robotik süreç otomasyonunun iş süreçlerinizi otomatikleştirmenize ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olabilecek harika bir araç olduğunu gördük. Ancak, sadece nasıl kullanılacağını biliyorsanız! Bu teknolojiyi öğrenmenin en iyi yolu, ne yaptığı ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmektir.