Menü Kapat

RPA'nın faydaları nelerdir?

RPA’nın faydaları kapsamlı ve çeşitlidir. RPA birkaç hafta içinde kurulabilir ve hızlı sonuçlar da verebilir. Artan operasyonel verimlilik, azalan maliyetler, iyileştirilmiş doğruluk seviyeleri, maliyet tasarrufları, daha iyi uyumluluk seviyeleri ve daha hızlı geri dönüş süresi dahil olmak üzere hem işletmeler hem de şirketler için büyük faydalar sağladığı kanıtlanmıştır.

1. RPA İnsan hatalarını ortadan kaldırır

İnsan hatalarını ortadan kaldırır: RPA, tekrarlayan görevleri otomatikleştirebilir ve sağlık sektörü için özellikle önemli olan insan hatasını azaltabilir. Aslında, transkripsiyon hatalarının şaşırtıcı bir şekilde %80’inin sürece bir insanın dahil olması gerçeğinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Birinin ses dosyalarını elle yazması yerine RPA kullanarak bu tür hataları tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

2. RPA Operasyonel verimliliği artırır

RPA, tekrarlayan görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilir. RPA, manuel süreçleri otomatikleştirmek için de kullanılabilir; bu, aksi takdirde insan katılımını gerektirecek görevleri otomatikleştirerek insan hatasını azaltmanın ve verimliliği artırmanın mümkün olduğu anlamına gelir. Ek olarak, yazılımın bir insan gibi uyuması veya dinlenmesi gerekmediğinden, bu görevleri genellikle bir insandan daha hızlı gerçekleştirebilir. Sonuç, bu teknolojilere yatırım yapan işletmeler için operasyonel verimlilikte bir artıştır.

RPA çözümlerinin ayrıca insan kaynaklarına yapılan israfı ortadan kaldırarak maliyetleri düşürme gibi ek bir faydası da vardır; hastalanmazlar veya tatile gitmezler; ara vermeyecekler veya işleri hakkında yakınmayacaklar; size ödenmemiş fazla mesai ücretleri için dava açmayacaklar (en azından henüz değil).

3. RPA Düşük maliyetlidir

RPA, maliyetleri düşürmenize yardımcı olabilir. Maliyetleri azaltmak, RPA’nın büyük bir avantajıdır, çünkü paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Görevleri tamamlamak için gereken çalışan sayısını azaltarak ve onları yaptıkları işte daha verimli hale getirerek maliyetler azalır. Bu tasarruflar, her hafta eve daha büyük çekler götürmek yerine, başka projelere yeniden yatırılabilir veya çalışanlara daha iyi faydalar sağlamak için kullanılabilir.

4. RPA Geliştirilmiş doğruluk seviyesine sahiptir

RPA, maliyetleri düşürmenize yardımcı olabilir. Maliyetleri azaltmak, RPA’nın büyük bir avantajıdır, çünkü paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Görevleri tamamlamak için gereken çalışan sayısını azaltarak ve onları yaptıkları işte daha verimli hale getirerek maliyetler azalır. Bu tasarruflar, her hafta eve daha büyük çekler götürmek yerine, başka projelere yeniden yatırılabilir veya çalışanlara daha iyi faydalar sağlamak için kullanılabilir.

5. RPA Maliyet tasarrufu sağlar

RPA’nın beşinci faydası maliyet tasarrufudur. Maliyet tasarrufu, azaltılmış insan müdahalesinin bir sonucudur, bu da insan kaynağı ihtiyacından kurtulabileceğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda, daha önce bir kişi tarafından yapılan işleri yapmak için artık çok sayıda kişiyi işe almanız gerekmediği anlamına gelir.

Maliyet tasarrufu, işi yapmak için gereken kişi sayısını azaltarak veya rollerini manuel olarak yerine getirenlere destek sağlamak için gereken kişi sayısını azaltarak sağlanabilir.

6. RPA Geliştirilmiş uyumluluğa sahiptir

RPA’nın son faydası, geliştirilmiş uyumluluktur. RPA, manuel süreçleri otomatikleştirerek bunların doğru ve zamanında yapılmasını sağlar. Bu, hata yapma riskinin azalması anlamına gelir. Buna ek olarak, işinizin uyumluluk durumuna ilişkin gerçek zamanlı görünürlük sağlayarak yasal gereklilikler veya diğer standartlarla ilgili sorunların olabileceği alanları hızlı bir şekilde belirlemenize olanak tanır.

Bu manuel süreçleri otomatikleştirerek RPA, şirketlerin düzenleyici gereksinimlerini her zamankinden daha verimli ve etkili bir şekilde karşılamalarına yardımcı olur – bu da hem işin kendisi hem de müşterileri için bariz faydaları vardır.

7. RPA Daha iyi geri dönüş süresi sağlar

RPA, görevleri tamamlamak, bilgi bulmak ve karar vermek için gereken süreyi azaltabilir.

RPA, insan eylemlerini yazılım robotları aracılığıyla çoğaltarak tekrarlayan görevleri otomatikleştiren bir süreçtir. Bu, RPA sisteminizi bir kez eğittiğinizde, insan müdahalesi olmadan veya çok az müdahale ile eylemlerinizi tekrarlayacağı anlamına gelir.

Örneğin, yılın her ayı için satış rakamlarını hesaplamak için Microsoft Excel kullanıyorsanız, bir RPA robotu bunu herhangi bir insan müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak yapabilir. Basitçe her ayı tanımlayacak ve hesap tabloları veya veritabanları gibi önceden yapılandırılmış veri kaynaklarına erişime dayalı olarak hesaplamaları gerçekleştirecektir.

Bunun, zamandan tasarruf etme ve hataları azaltmanın yanı sıra, makinelerin kolayca yapabileceği rutin işleri yapmak için saatler harcamak yerine uzmanlıklarını gerektiren daha önemli görevlere odaklanabilmeleri için kalifiye işçileri serbest bırakma gibi birçok faydası vardır!

8. RPA birkaç hafta içinde kurulabilir ve hızlı sonuçlar da verebilir

RPA birkaç hafta içinde uygulanabilir ve hızlı sonuçlar da verebilir. Kuruluşların RPA’ya gitmesinin birçok nedeni vardır. RPA’nın en yaygın faydalarından bazıları şunlardır:

  • Azaltılmış maliyetler
  • Verimliliği arttırmak
  • Azaltılmış manuel hatalar ve uyumluluk riskleri

RPA’yı benimseyen kuruluşlar, genel performans, üretkenlik, verimlilik ve etkinliğin yanı sıra iş süreçlerinde ve operasyonlarında önemli gelişmeler gördü.

Sonuç

RPA, çalışma şeklimizi değiştiren bir teknolojidir. Bu nedenle şirketlerin bu teknolojiyi süreçlerini iyileştirmek ve gelecek için tasarruf etmek için nasıl kullanabileceklerini düşünmeleri önemlidir. RPA herhangi bir endüstride ve herhangi bir şirket tarafından kullanılabilir, bu yüzden hepimiz onu iş modelimize nasıl uygulayabileceğimizi düşünmeye başlamamızın zamanı geldi.